Postup pri refinancovaní

Zvážili ste si všetky pozitíva a negatíva refinancovania, vybrali ste si banku s najlepšími podmienkami (limity, úroky, dĺžka splácania, poplatky) a spravili ste si kalkuláciu, ktorá potvrdzuje Vaše rozhodnutie. Stačí už len zájsť do banky a dotiahnuť úmysel o nahradení starých úverov a pôžičiek jednou jedinou. Výhodnejšou. Aj napriek vášmu rozhodnutiu sa však môže stať, že vám refinancovanie nebude schválené a ilúzia o ušetrených peniazoch či predčasne splatených záväzkoch sa môže rozplynúť.
Mám šancu?
Aby vám banka schválila refinancovanie, musíte spĺňať niekoľko základných podmienok. Zelenú pri žiadosti o novú pôžičku dostanete v prípade, že máte minimálne 18 rokov, ste zamestnaný (prípadne SZČO) alebo dôchodca a doposiaľ ste sa nedopustili omeškania splátok. Niektoré banky ponúkajú refinancovanie na všetky typy pôžičiek, vrátane hypoték, leasingu, kreditných kariet či poistených úverov. Iné majú vymedzené niektoré druhy (napr. len účelový a bezúčelový úver), ktoré je možné nahradiť výhodnejšími alternatívami práve v danej banke. Každá inštitúcia má však svoje podmienky, preto je potrebné sa s nimi podrobnejšie oboznámiť cez oficiálne internetové stránky alebo v konkrétnej pobočke.
Kamenná pobočka alebo online?
Moderná doba umožňuje vykonávať takmer všetky operácie prostredníctvom počítača s pripojením na internet. Výnimkou nie je ani refinancovanie. Niektoré banky sa tak snažia prilákať k ich službám aj tých zákazníkov, ktorí sú celodenne pracovne vyťažení, ich bydlisko je vzdialené od najbližšej pobočky niekoľko kilometrov alebo len majú radi pohodlnosť. Aj pri tomto type refinancovania máte ďalšie možnosti na výber. Ak ste klientom banky, stačí o službu požiadať vo Vašom konte internet banking-u a pracovníci banky vás budú kontaktovať s ďalšími informáciami. V prípade, že nie ste klientom banky, vyplníte formulár so žiadosťou o otvorenie účtu. Na základe poštou doručenej zmluvy od banky si vytvoríte účet a podáte žiadosť o refinancovanie. V oboch prípadoch je potrebné nahrať do systému potrebné dokumenty a postupovať podľa inštrukcií pracovníkov, ktorí Vás budú kontaktovať. Množstvo ľudí predsa len uprednostňuje osobný kontakt a považujú za bezpečnejšie navštíviť pobočku banky osobne. Tu je potrebné predložiť dokumenty potvrdzujúce existenciu úveru (napríklad úverová zmluva, zmluva o zriadení povoleného prečerpania) a preukázať musíte tiež výšku záväzkov napríklad prostredníctvom výpisu z kartového účtu či potvrdením o zostatku úveru. V prípade schválenia nového úveru je potrebné získať súhlas o predčasnom splatení z banky, v ktorej máte v súčasnosti úvery. Na jeho základe uhradí nová banka vaše staré záväzky a voči vám má pohľadávky už len nová banka.
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.