Platobné karty

Pri otvorení bankového účtu dostávajú klienti vo väčšine bánk k nemu automaticky aj platobnú kartu. Môžu s ňou platiť v obchodoch, ktoré disponujú POS terminálom, vyberať si hotovosť z bankomatu či platiť v internetových obchodoch prostredníctvom služby PayPal. Na tejto karte zväčša nie je povolené prečerpanie, finančné prostriedky je možné čerpať len do takej výšky, ktorou klient disponuje na účte. Okrem klasickej karty vám pracovníci banky zvyknú ponúknuť aj inú kartu, s ktorou môžete platiť aj v prípade, že sa na vašom účte momentálne nenachádzajú žiadne peniaze. Na tieto karty si treba pozor, zistiť si podrobné podmienky ich používania  a pristupovať k čerpaniu prostriedkov z nich s rozumom. Aj keď sa tieto dva typy kariet navonok ničím nelíšia (majú rovnakú veľkosť, tvar, sú na nich rovnaké údaje, logo banky, čip, sú hladké alebo embosované), ich základná funkcia je predsa len rozdielna.

Debetná platobná karta

Ide o kartu, ktorá bola spomenutá v prvom prípade. Je najbežnejšie používanou kartou, ktorú dnes vlastnia už aj školáci a umožňuje vykonávanie základných platobných operácií – platby (kontaktné aj bezkontaktné) či výbery hotovosti. Ich používanie je zväčša bezplatné, pri niektorých úkonoch si banky za použitie môžu účtovať poplatky podľa aktuálnych cenníkov. Banky klientom ponúkajú karty najčastejšie pod značkami VISA (Electron) a MasterCard (Maestro).

Kreditná platobná karta

Princíp fungovania tejto karty spočíva vo využívaní finančných prostriedkov, ktoré klientovi chýbajú na účte. Ide teda v podstate o určitú formu úveru – poskytuje peniaze v prípade, že klient potrebuje zaplatiť za tovar alebo hotovosť a nemá k dispozícií vlastné financie. Limit na karte ako aj úrokovú sadzbu, ktorá sa väčšinou stanovuje na mesačnej báze, určuje banka. Banky tiež ponúkajú možnosť využiť „pôžičku“ bez úrokov – ak požičanú sumu splatíte za určený časový horizont. Slovenská sporiteľňa napríklad v prípade karty VISA Classic ponúka úverový rámec od 300 Eur a peniaze bez úroku môžu klienti využívať až do 45 dní. Kreditné karty vydávajú spoločnosti MasterCard (World, Standard), VISA (Classic, Gold) a American Express. Banky si účtujú aj poplatky za využitie karty (za mesiac, v ktorom ju využijete), poskytujú k nim dodatkové karty a odmeny za platby nimi uskutočnené.

American Express

Značka exkluzívnych kreditných kariet, ktoré majú medzinárodnú platnosť – ich používanie je možné na miestach označených logom American Express. Kartu v súčasnosti ponúka len VÚB Banka, pričom nemusíte byť jej klientom. Pre jej získanie musí klient spĺňať podmienky: 18 rokov, trvalý pobyt na území Slovenska, dokladovanie príjmu. Banka poskytuje úverový limit, ktorý môžete čerpať a splácate ho raz za mesiac – jednorázovo alebo v splátkach. Po zaplatení splátky sa limit obnoví, jej používanie je teda možné dlhodobo.

 

 

Pridaj komentár

TOPlist